Cayma Hakkı & İade Şartları

Cayma Hakkı nedir?

6502 sayılı ve 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların ürünü teslim aldıkları tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını sebep göstermeden kullanma ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Alıcının, teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç  10 (on) gün içinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür. 

Ürün, iade edilirken, teslimatı sırasında Alıcı´ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm de doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte iade edilmelidir.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

Alıcı için kişiye özel olarak üretilen, üzerinde ilave veya değişiklik yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,

Niteliği itibarıyla iadeye elverişli olmayan ürünler 

Not: İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.

Teslimat sonrası açılmış olan görüntü veya ses kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), Kitap, dergi vb. basılı ürünler,  yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri

Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler

Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler. Örneğin, Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki ürünler vb.

Elektronik ürünlerde cayma hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?

Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı" kapsamında iade alınabilmesi için, alıcı tarafından satın alınan ürünün, orijinal kutusunun zarar görmemiş olması, faturasının ve tamamlayıcı tüm aksesuarlarının ürün ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir. 

Cayma hakkı dışında kalan, 14 gün ile 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı dâhilinde, ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcıya aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcının kargo ücreti ödemeden iade etme hakkı vardır.

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

Ürünün ambalajının açılması ve denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

Alıcı, ürüne zarar verilmesi durumunda ürünü iade edebilir mi?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması mevzuatı gereğince, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. 

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Abone Olun, Fırsatları Kaçırmayın...

İLETİŞİM

  • info@maviraf.com
  • 0537 864 54 92 - 09:00 -18:00
  • Varlık Mahallesi 177.Sokak Muratpaşa ANTALYA

ALIŞVERİŞ & ÜYELİK

GeoTrust

Bilgileriniz GeoTrust Inc. 128 Bit SSL Sertifikası ile Korunmaktadır.

MasterCard-Visa